UCZ1J470MCL6GS
Part number:
UCZ1J470MCL6GS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
package:
Tape & Reel (TR)
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 125°C
  • Surface Mount Land Size
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.413" (10.50mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    50 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    100 mA @ 100 kHz