UCZ1K330MCL1GS
Part number:
UCZ1K330MCL1GS
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 80V SMD
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    550mOhm
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 125°C
  • Surface Mount Land Size
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.413" (10.50mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    80 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    57.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    115 mA @ 100 kHz