UPM1C121MED1TD
Part number:
UPM1C121MED1TD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
price
2000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    120 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    290 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    195 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290 mA @ 10 kHz