UPM1H331MPD
Part number:
UPM1H331MPD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.319" (33.50mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    55 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    995 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3 A @ 10 kHz