UPM1V820MED1TD
Part number:
UPM1V820MED1TD
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.650" (16.50mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    190 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    265 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    415 mA @ 10 kHz