URS1H222MRD
Part number:
URS1H222MRD
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.787" Dia (20.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.75 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.0125 A @ 10 kHz