URS1V332MRD
Part number:
URS1V332MRD
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.787" Dia (20.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3 A @ 10 kHz