URS2D101MRD6
Part number:
URS2D101MRD6
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.787" Dia (20.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    590 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    944 mA @ 10 kHz