UUG0J103MNQ1MS
Part number:
UUG0J103MNQ1MS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V SMD
package:
Tape & Reel (TR)
price
75
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Surface Mount Land Size
    0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.886" (22.50mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.3 A @ 10 kHz