UUG0J332MNQ6MS
Part number:
UUG0J332MNQ6MS
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
price
125
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Surface Mount Land Size
    0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.38 A @ 10 kHz