UUG1E222MNJ1MS
Part number:
UUG1E222MNJ1MS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
package:
Tape & Reel (TR)
price
125
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Surface Mount Land Size
    0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5525 A @ 10 kHz