UUG1J331MNJ1MS
Part number:
UUG1J331MNJ1MS
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD
price
125
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Surface Mount Land Size
    0.654" L x 0.654" W (16.60mm x 16.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    680 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.02 A @ 10 kHz