UUG1J471MNJ6MS
Part number:
UUG1J471MNJ6MS
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
price
75
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Surface Mount Land Size
    0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.886" (22.50mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    850 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.275 A @ 10 kHz