UUG1V102MNJ1MS
Part number:
UUG1V102MNJ1MS
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
price
125
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Surface Mount Land Size
    0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.15 A @ 10 kHz