UUG1V222MNJ1MS
Part number:
UUG1V222MNJ1MS
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
price
75
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Surface Mount Land Size
    0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.886" (22.50mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.55 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7825 A @ 10 kHz