UUJ1C222MNJ6MS
Part number:
UUJ1C222MNJ6MS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
package:
Tape & Reel (TR)
price
75
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.886" (22.50mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    930 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.0695 A @ 10 kHz