UUJ1E222MNJ1MS
Part number:
UUJ1E222MNJ1MS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
package:
Tape & Reel (TR)
price
75
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.886" (22.50mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.05 A @ 120 Hz