UUJ1J221MNJ1MS
Part number:
UUJ1J221MNJ1MS
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
package:
Tape & Reel (TR)
price
125
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    385 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    577.5 mA @ 10 kHz