UUJ2A470MNJ1MS
Part number:
UUJ2A470MNJ1MS
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
price
200
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.571" (14.50mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    160 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    320 mA @ 10 kHz