UUJ2A680MNJ1MS
Part number:
UUJ2A680MNJ1MS
describe:
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD
price
150
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Surface Mount Land Size
    0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.669" (17.00mm)
  • Capacitance
    68 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    205 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    410 mA @ 10 kHz