UVK2G220MHD1TO
Part number:
UVK2G220MHD1TO
describe:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    22 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    200 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    320 mA @ 10 kHz