UVK2G330MHD1TN
Part number:
UVK2G330MHD1TN
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
price
250
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    240 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    384 mA @ 10 kHz