UVK2V3R3MPD1TD
Part number:
UVK2V3R3MPD1TD
describe:
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    3.3 µF
  • Voltage - Rated
    350 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    68.8 mA @ 10 kHz