UVY2G100MPD1TD
Part number:
UVY2G100MPD1TD
describe:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
package:
Tape & Box (TB)
price
500
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    64 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    73.6 mA @ 10 kHz