V40170C-M3/4W
Part number:
V40170C-M3/4W
describe:
DIODE ARR SCHOT 170V 20A TO220-3
package:
Tube
price
1
specifications
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
    20A
  • Supplier Device Package
    TO-220-3
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    170 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2 V @ 20 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250 µA @ 170 V