VS-15EWX06FNTR-M3
Part number:
VS-15EWX06FNTR-M3
describe:
DIODE GEN PURP 600V 15A DPAK
package:
Tape & Reel (TR)
price
2000
specifications
  • Package / Case
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    22 ns
  • Technology
    Standard
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Supplier Device Package
    TO-252AA (DPAK)
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.2 V @ 15 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200 µA @ 600 V