VS-60EPU06-N3
Part number:
VS-60EPU06-N3
describe:
DIODE GP 600V 60A TO247AC
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    81 ns
  • Technology
    Standard
  • Current - Average Rectified (Io)
    60A
  • Supplier Device Package
    TO-247AC Modified
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.68 V @ 60 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50 µA @ 600 V