WP3-P064VA1-R500
Part number:
WP3-P064VA1-R500
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN PLUG 64POS SMD GOLD
price
1
specifications
  • Features
    Solder Retention
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Contact Finish
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Positions
    64
  • Pitch
    0.016" (0.40mm)
  • Height Above Board
    0.033" (0.84mm)
  • Contact Finish Thickness
    4.00µin (0.100µm)
  • Mated Stacking Heights
    1mm