WP3-S022VA1-R500
Part number:
WP3-S022VA1-R500
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN RCPT 22POS SMD GOLD
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Features
    Solder Retention
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Contact Finish
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Positions
    22
  • Pitch
    0.016" (0.40mm)
  • Height Above Board
    0.039" (1.00mm)
  • Contact Finish Thickness
    4.00µin (0.100µm)
  • Mated Stacking Heights
    1mm